Z Jižních Čech až na konec světa

Tak se jmenovala mírová iniciativa českého krále Jiřího z Poděbrad v letech 1462 - 1464.


Na mírovou iniciativu krále Jiřího navazovalo v letech 1465 - 1467 poselstvo, které ji hlásalo po Evropě. Zásluhou královny Johanky - manželky krále Jiřího a sestry Jaroslava Lva z Rožmitálu a na Blatné - stanul v čele poselstva právě její bratr.


28. března roku 2009 vyšlo z Blatné nové poselstvo po stopách Jaroslava Lva Z Rožmitálu. Jeho úkolem bylo dojít na Den Evropy - 9.května 2009 - do Bruselu a tam se začlenit do slavnostního programu k ukončení předsednictví České Republiky v Radě Evropské Unie.


Účastníky poselstva byli i pánové Mgr. Jiří Zimola - hejtman Jihočeského kraje - a Ing. Jan Havelka - prezident Evropské asociace turistických klubů.


Jednou z prvních zastávek poselstva byl Zámek Lnáře. Proč právě ten?


Protože v době poselstva byly Lnáře v držení rodu Zmrzlíků ze Svojšína, kteří, coby evangelíci, sympatizovali s králem Jiřím z Poděbrad. Je proto předpoklad, že podporovali i jeho poselstvo. Erb Zmrzlíků ze Svojšína drží pánové Ing. Jan Havelka a PhDr. Jan Stráský - předseda Klubu českých turistů, někdejší předseda porevoluční vlády České republiky.


PhDr. Stráský si při této příležitosti zavzpomínal na jedno zámecké zasedání vlády, při kterém měl přenocovat v tomto freskovém (dnes novomanželském) apartmá. Z přenocování na zámku tehdá sešlo.


Po stopách Jaroslava Lva z Rožmitálu se vydal v roce 2005 i blatenský cyklista-cestovatel p. František Šesták spolu s Františkem Hejtmánkem. Na snímku F. Šesták při přednášce o své cestě podél železné opony.

Foto: Ing. Jan Kurz