VÍTÁNÍ JARA NA ZÁMKU LNÁŘE

V sobotu 17.dubna 2010 odpoledne bylo na zámeckém nádvoří nezvykle rušno. Jihočeské melodie se prolínaly s vůní nejrůznějšího koření a pečené zabíjačky. Kastelán zámku p. Miroslav Uriánek se touto akcí rozhodl přiblížit zámecké prostory široké veřejnosti, tedy nejen milovníkům historie, barokního umění a klasické hudby. Vsadil na to, že většina Jihočechů má ráda lidovou hudbu, dobré jídlo a pití.


Odpoledne sice bylo zahájeno standardní prohlídkou zámku, ale pak se začali objevovat mládenci a děvčata v krojích z Volyňska. V 16 hodin se chopili svých nástrojů. A už zněly nádvořím známé melodie v podání folklorního souboru žáků a absolventů umělecké školy z Volyně vedeného paní Kateřinou Srnkovou - ředitelkou této školy.


Děti byly zaujaty dřevěnými hračkami vyrobenými podle návrhů paní Jaroslavy Jirákové z Mirovic, která je prodávala. Podle jejích návrhů je podomácku zhotovují řezbáři z Pošumaví, Křivoklátska a Orlických hor. Byla to příležitost pro rodiče, jak svým dětem pořídit ryze českou, a zdravotně nezávadnou zábavu.


Pánové Karel Harant a Petr Votřes - provozovatelé zámecké restaurace - připravili to hlavní: ochutnávku jihočeských vepřových specialit. Největší zájem byl o jitrnice a jelita, ale k chuti přišel i gulášek, ovar, koleno a tlačenka. Jen škoda, hoši, že jste svůj stánek neotevřeli o hodinu dřív!


O obohacení kuchyně našim hospodyňkám se postarala bába kořenářka - paní Helena Biskupičová z Březnice.


Počasí přálo a tak se akce nemusela přesouvat do společenského sálu. Na nádvoří se bavili všichni, až na jednoho. Tím byl vládce vod Neptun, který byl po celou dobu k účinkujícím otočen zády.

Text a foto: Ing. Jan Kurz